Üniversitede para karşılığında kayıt… Yabancı öğrenciye yüksek puan!

Pamukkale Üniversitesi’nde 2022/2023 akademik yılında yabancı öğrenci alımlarında büyük usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı. Buna göre yaklaşık 140 yabancı öğrenci, tıp ve diş hekimliği fakültesi gibi bölümler başta olmak üzere üniversitenin çeşitli bölümlerine sınav notları değiştirilerek kaydedildi.

Sistemde değişiklik yapma yetkisi olan kişilerin yabancı öğrencilerin kayıtlarını para karşılığında yaptıkları iddia edildi. Usulsüzlük, tıp fakültesi öğrencisi Iraklı Aliridha Abdulameer Abdali Alrichab’ın 31 Temmuz 2023 tarihli kaydının silinmesi kararına karşı açtığı dava ile gün yüzüne çıktı.

Alrichab, “başarılı bir eğitim hayatının olduğunu ve kayıt silme işleminin gerekçesiz yapıldığını” öne sürdü. Cumhuriyet, mahkeme kararının ayrıntılarına ulaştı.

Üniversite mahkemeye verdiği savunmada yabancı uyruklu öğrencilerin kayıtlarında usulsüzlük yapıldığı kabul etti.

‘İDARE HATASI’ DEĞİL

Savunmada şu ifadelere yer verildi:

“Yabancı uyruklu öğrencilerin başvuru ve kabul işlemlerini yürüten davalı üniversitenin yurtdışı öğrenci koordinatörlüğü tarafından başvuru ve kabul sürecine ilişkin işlemlerde bir kısım usulsüzlükler yapılarak, kabul ve yerleştirme şartlarını taşımayan bir kısım öğrencilerin gerçeğe ve hukuka aykırı üniversitenin lisans programlarına yerleştirildikleri tespit edildi. Davacı hakkında gerçekleştirilen kabul, kayıt ve not girişi işlemleri esnasında davacının 504 olan sınav puanının, en yüksek puan 600 olabileceği halde, 678 olarak değiştirildiği tespit edilmiştir. Bu işlemlerin “idare hatası” olarak nitelendirilemeyeceği ortadadır.”

Denizli 1. İdare Mahkemesi, Alrichab’ın yürütmeyi durdurma istemini reddetti. İddiaları sormak için aradığımız Pamukkale Üniversitesi yetkilileri ise “yabancı öğrencilerin alımı esnasında kimi öğrencilerin usulsüz bir şekilde, notlarının çarpıtılarak sisteme girildiği ve başarılı gösterildiği iddiasına binaen rektörlüğün soruşturma açtığını, o birimdeki yetkili şahsın savcılığa verildiğini” söyledi.

Yetkililer, “İş idari boyuttan çıktı. Adalet Bakanlığı bu konu hakkında detaylı bir çalışma yürütüyor. Çünkü benzer durumun başka üniversitelerde de yaşandığı iddiaları bulunuyor. Konu hakkında gizlik kararı var” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir