Putin ile Netanyahu’dan “Gazze” görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda Gazze Şeridi’ndeki durumu görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Putin ile Netanyahu bir telefon görüşmesi yaptı. İsrail Başbakanlığı Basın Ofisi, Netanyahu ile Putin’in telefonda “Hamas’a karşı yürütülen savaş ve bölgedeki durumu” görüştüğünü aktardı.

Putin: Rus tarafı çatışmaların durdurulması için elinden geleni yapmaya hazır

Putin görüşmede, “terörün tüm tezahürlerinin kabul edilemez olduğu ve kınandığı yönündeki ilkeli pozisyonu” teyit ederek, “terör tehditlerine karşı mücadelenin siviller için vahim sonuçlara yol açmamasının büyük önem taşıdığını, Rus tarafının da sivillerin acılarının hafifletilmesi ve çatışmaların durdurulması için elinden geleni yapmayı hazır olduğunu” vurguladı.

Görüşmede İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Moskova-Tahran yakınlaşmasından dolayı “sert eleştirilerini” ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler’deki (BM) tutumu nedeniyle “memnuniyetsizliğini” iletti.

BM ve diğer uluslararası mecralarda Rus yetkililerin İsrail karşıtı tutumundan dolayı “memnuniyetsizliğini” Putin’e aktaran Netanyahu, “Rusya ve İran’ın tehlikeli yakınlaşmasına karşı sert eleştirilerini” dile getirdi.

Netanyahu: İsrail gibi terör saldırısına uğrayan herhangi bir ülke daha az güçle karşılık vermez

Netanyahu, “İsrail gibi terör saldırısına uğrayan herhangi bir ülkenin daha az bir güçle karşılık vermeyeceğini” savundu.

Gazze Şeridindeki esirlerden İsrail-Rus vatandaşı bir kişinin bırakılmasında Rusya’nın çabasını takdir ettiğini aktaran Netanyahu, Gazze’deki İsrailli esirlerin getirilmesi için “tüm yöntemleri, diplomatik ve askeri seçenekleri kullanacağını” paylaştı.

Netanyahu, Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün Gazze Şeridindeki İsrailli esirleri ziyaret edebilmesi için Rusya’dan baskı yapmasını istedi.

Görüşmede ayrıca, Rus vatandaşları ile ailelerinin tahliyesi ve Gazze’de esir tutulanların serbest bırakılmasıyla ilgili etkileşimin sürdürülmesi konusunda karşılıklı istek dile getirildi.

Putin ile Netanyahu, temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı. (AA)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir