Mısır’a 12 yıl aradan sonra tarihi ziyaret! Masada Gazze ve SİHA’lar var

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Türkiye-Mısır ilişkilerinde 2013 yılında başlayan siyasi kriz, 2020’de başlatılan normalleşme süreciyle sona ermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Kasım 2022’de Katar’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nın açılış töreninde ilk kez bir araya gelerek tokalaşmış, daha sonra 2023’te Yeni Delhi’deki G20 Liderler Zirvesi’nde ve Riyad’daki İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde görüşmüştü. Karşılıklı büyükelçi atamalarından sonra gelen Mısır ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkaracak.

Mısır’a son ziyaretini Başbakan olarak 17-18 Kasım 2012 tarihlerinde Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 2. toplantısı vesilesiyle yapan Erdoğan, 12 yıl sonra ilk kez Mısır’a ziyarette bulunacak. Bu ziyaret ayrıca Cumhurbaşkanı sıfatıyla Mısır’a yaptığı ilk ziyaret olma özelliği de taşıyacak.

Erdoğan-Sisi görüşmesinde, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınacak. Masadaki en önemli başlıklar ise, ikili ticaret hacminin artırılması, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesi için yapılan girişimler, Doğu Akdeniz’de enerji iş birliği ve insansız hava araçları (İHA) anlaşması olacak.

Erdoğan geçen yıl kasım ayında Riyad’daki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmüştü.

Ziyaret dünya basınında 

Erdoğan’ın yapacağı Mısır ziyareti dünya basınında da ilgi odağı oldu. Washington DC merkezli Al Monitor “Tarihi ziyaret, bölgede yeni bir ivmenin habercisi olabilir” değerlendirmesinde bulundu. “Doğu Akdeniz’den Etiyopya’ya kadar Erdoğan ile Sisi bölgesel eksen oluşturabilir mi?” başlığı taşıyan analizde Türkiye’nin Mısır’a İHA satışına dikkat çekildi. İHA satışı Ortadoğu ve Yunan basınında geniş yer buldu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir