Meta, Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Görüntülere Özel Filigran Ekleyecek

Meta, yapay zeka kullanılarak oluşturulan ve Facebook, Instagram ve Threads’e yüklenen görsellere etiketleme yapacağını duyurdu. Bu sayede şirket, kullanıcıların yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüleri insan incelemesine gerek kalmadan tanımlamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Önümüzdeki aylarda şirket, kendi görsel oluşturma yapay zekası ve Midjourney, Dall-E ve Bing Image Creator gibi diğer önemli AI araçları tarafından oluşturulan fotoğraflara filigran ekleyecek. Filigranlarda, görüntünün orijinal bir fotoğraf değil, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir medya olduğunu belirtmek için “Yapay zeka ile oluşturuldu” ifadesi yer alacak.

Ayrıca şirket yakın zamanda kullanıcıların paylaştıkları bir videonun yapay zeka mı yoksa gerçek mi olduğunu belirtmelerini zorunlu hale getirecek. Bu bilgilerin önceden sağlanmaması, uyarılara ve hatta kullanıcı gönderisinin kaldırılmasına kadar giden cezalarla sonuçlanacak.

Şirket, sentezlenmiş medyanın gerçek zamanlı olarak tespit edilmesine ve etiketlenmesine yardımcı olmak için ortaklarla yakın işbirliği içinde çalıştığını ancak tespitten kaçan içeriklerle ilgili hâlâ zorluklar olabileceğini söylüyor.

Bu hamle, yapay zeka içeriğinin şeffaf bir şekilde etiketlenmesine ve endüstri standartlarını geliştirmeye yönelik devam eden çalışmaları bir parçası. Benzer bir hamleyle YouTube, 2023’te milyarlarca kullanıcısının izledikleri bir videonun üretken yapay zeka araçlarıyla oluşturulup oluşturulmadığını öğrenmesine yardımcı olma planlarını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir