İsveçli Araştırmacılar bitki büyümesini hızlandıran ‘elektronik toprak’ geliştirdi

Araştırmacılar, “eToprak”ı fidelerin büyüdüğü çerçeveye entegre ettikten sonra, toprağa elektrik sinyalleri göndermenin bitkilerin ortalama %50 daha fazla büyümesini sağladığını keşfettiler.

eToprak, sensörler ve OLED ekranlar gibi şeylerde bulunabilen PEDOT adı verilen iletken bir polimerle karıştırılmış organik maddelerden oluşuyor. Araştırmanın sorumlusu Eleni Stavrinidou, toprağın iletkenliğinin bitki köklerinin uyarılması için gerekli olduğunu söyledi. Bu özel çalışmada araştırmacılar, arpa fidelerini analiz için hasat etmeden önce 15 gün boyunca sinyal göndermenin etkisini incelediler. Stavrinidou, eToprak’a 0,5V kadar küçük bir voltajın uygulanmasının kökleri elektriksel olarak uyardığını açıkladı. Bu da, uyarılmamış tohumlamalarla karşılaştırıldığında elektrikle uyarılan bitkilerin biyokütlesinde kayda değer bir artışa neden oldu.

İsveçli Araştırmacılar bitki büyümesini hızlandıran ‘elektronik toprak’ geliştirdi

Uyarımın arpa fideleri üzerindeki etkisi “sabit” ve “geçici” olarak tanımlandı. Stavrinidou, bitki büyümesinde yer alan ana besinlerden biri olan nitrojenin uyarı yoluyla daha verimli şekilde işlendiğini söyledi. Stavrindou, “Uyarılmış bitkilerin besin maddelerini daha verimli bir şekilde işleyebildiğini bulduk ancak uyarının bu süreci nasıl etkilediğini anlamıyoruz” diye açıklayan Stavrindou, büyüme sürecinin arkasındaki nedenin gelecekteki çalışmaların odak noktası olacağını ekledi.

Hidroponik teknikler esas olarak yapraklı yeşillikleri ve salatalık ve domates gibi bazı sebzeleri yetiştirmek için kullanılırken, eToprak ticari ortamlarda ve özellikle çevre koşullarının bitki büyümesini etkilediği yerlerde mahsul verimini artırmanın yeni yollarını yaratmak için bir çözüm sunabilir. Çalışma, bu tekniğin tarımda gübre kullanımını en aza indirebileceğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir