İsrail ve ABD’yi işaret etti: Kırmızı bayrak gönderde… İntikam sesleri yükseldi

İran’da Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin dördüncü yıl dönümünde düzenlenen ve IŞİD’in üstlendiği saldırılarda ölen en 89 kişi için bugün cenaze töreni düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı törenden “İntikam” sesleri yükselirken, cenazede konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise saldırıyı üstlenen IŞİD’in “ABD ve İsrail tarafından yönetildiğini” söyledi. İranlı Şiilerin kutsal kenti Kum’daki Cemkeran Camisi’nin kubbesine de, “intikam” anlamına gelen “kırmızı bayrak” çekildi.

REİSİ: IŞİD’İN ‘DİĞER İSRAİL’İ KURMASINI PLANLIYORLARDI

Reisi, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Süleymani’nin memleketi Kirman’daki saldırılardan ABD ve İsrail’i sorumlu tutarak “ABD, bölgede İslami görünüme sahip başka bir İsrail’in oluşumunu arıyordu. Şimdiki İsrail, Yahudi görünümü ve adıyla kurulmuştu fakat bölgede diğer İsrail’in de IŞİD’in ‘İslam Halifeliği’ adı altında kurulmasını planlıyorlardı” dedi.

‘SALDIRIYA KARŞILIĞI SİLAHLI KUVVETLERİMİZ BELİRLEYECEK’

Bu planların boşa çıkarıldığını savunan Reisi, “Bu hadisede de halkımıza güvence veriyorum. İntikam inisiyatifi silahlı kuvvetlerimizin elindedir, saldırıya karşılığın yeri ve zamanı silahlı kuvvetlerimiz tarafından belirlenecektir” dedi.

DEVRİM MUHAFIZLARI KOMUTANI: İŞİD ABD VE İSRAİL’İN PARALI ASKERİ

Törende konuşan İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami de IŞİD’i “ABD ve İsrail’in paralı askerleri” olarak niteledi. Selami, IŞİD’e hitaben, “Sizi nerede olursanız olun bulacağız” ifadelerini kullandı.

BEŞ EYALETTE OPERASYON YAPILDI

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi ise devlet televizyonuna açıklamasında, saldırılarla ilgili bir dizi tutuklama yapıldığını söyledi. Vahidi’nin yardımcısı Mecid Mirahmadi ise beş eyaletin beş kentinde saldırıları destekleyen veya bağlantısı bulunan bazı kişilerin tutuklandığını söyledi. Ayrıntılı açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılacağı belirtildi.

KUM’DA ‘KIRMIZI BAYRAK’

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı ise Kum’da bulunan Cemkeran Camisinin kubbesine “intikam bayrağı” asıldığını duyurdu. Üzerinde beyaz renkle “Hüseyin’in intikamı” yazan kırmızı bayrak, ülkede “intikam bayrağı” olarak biliniyor.

Aynı caminin kubbesine, Kasım Süleymani’nin ölüm yıl dönümü nedeniyle siyah bayrak da çekilmişti. Yas anlamına gelen siyah bayrağın kubbeden indirilmesi bekleniyordu. Ancak, Kirman’daki terör saldırısında çok sayıda İranlının ölmesinin ardından kubbeye kırmızı bayrak çekildi. Söz konusu bayrak, en son Ocak 2020’de ABD’nin Süleymani’ye Bağdat Havaalanı yakınında suikast düzenlemesi sonrasında asılmıştı.

Süleymani’nin öldürülmesinin dördüncü dördüncü yıldönümü dolayısıyla 3 Ocak’ta düzenlenen anma töreninin yapıldığı Kirman’da, mezarlığa giden yol üzerinde iki patlama meydana gelmişti. Son açıklamaya göre saldırılarda kadın ve çocukların da aralarında olduğu 89 kişi öldü, 284 kişi yaralandı.

İranlı yetkililer patlamaların canlı bomba saldırıları sonucu gerçekleştiğinin tespit edildiğini duyurmuş, saldırıları IŞİD üstlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir