Çernobil bölgesindeki kurtlar kansere karşı direnç geliştirdi

Çernobil bölgesindeki kurtlar kansere karşı direnç geliştirdi
Çernobil Hariç Tutma Bölgesi’nde yaşayan kurtların popülasyonu, bölge dışında yaşayanlardan genetik olarak farklıdır. Sky News’e göre bu, Princeton Üniversitesi’nden (ABD) biyolog ve ekotoksikolog Cara Love’ın araştırması ile kanıtlanıyor .

Bilim adamı 10 yıl boyunca kurtların radyoaktif bir ortamda hayatta kalabilmek için nasıl evrimleştiğini inceledi. Özellikle ışınlanmış kurtlar, insanların ölümcül hastalıkla savaşmasına yardımcı olabilecek kansere dirençli genomlar geliştirdi

Love, analiz için kurtlardan kan örnekleri almak ve kansere neden olan radyasyona nasıl tepki verdiklerini incelemek için 2014 yılında diğer araştırmacılarla birlikte Çernobil’e gitti. Hayvanlara ayrıca konumlarını ve radyasyon miktarını izlemek için radyasyon dozimetreleriyle donatılmış GPS tasmaları takıldı.

Bilim adamları, kurtların yaşamları boyunca her gün 11,28 milyon röntgen radyasyona maruz kaldıklarını buldu. Bu, insanlar için izin verilen sınırın altı katından fazladır.
Araştırmacılara göre Çernobil kurtlarının bağışıklık sistemi, radyasyon tedavisi gören kanser hastalarının bağışıklık sistemine benziyor. Love ayrıca hayvanların genetik bilgilerinin artan kanser riskine karşı dirençli olan belirli kısımlarını da belirledi.

Love, verileri insanların kanserden kurtulma şansını artıran koruyucu mutasyonları belirlemek için kullanmayı umuyor.
Araştırma ekibi, son yıllarda salgın nedeniyle ve Ukrayna’nın Rusya Federasyonu tarafından geniş çaplı işgali nedeniyle Çernobil bölgesini tekrar ziyaret edemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir