Akıllı telefonunuzu şarj etmeden önce şunu yapın; pil 2 kat daha uzun süre dayanır

Bir telefonu% 100’e kadar şarj etmek mümkün mü?

Bir uzman, telefonun zorunlu olarak “sıfıra” boşaltılması hakkındaki görüşün yanlış olduğunu iddia ediyor. Modern telefonlar bu yaklaşımı gerektirmeyen lityum piller kullanır. Pil hafızasını genişletmek ve pil ömrünü uzatmak için %50-80 arasında şarjlı tutulmaları gerekir.

Uzmanlar, cihazın gün içerisinde birkaç kez küçük aralıklarla şarj edilmesini tavsiye ediyor. Kablosuz şarj ve güç tasarrufu modunu kullanmak daha da iyidir. Ancak akıllı telefonunuzu şarj etmeden önce kutusundan çıkarın. Böylece cihaz düz bir yüzey üzerinde olacak ve bataryadan gelen ısı eşit şekilde dağılacaktır. Özellikle gece şarj edilirken bu duruma dikkat edilmelidir.

Telefonunuzu daha güçlü bir şarj cihazıyla şarj etmek mümkün mü?

Pili yılda birkaç kez değiştirmek istemiyorsanız, telefonunuzla birlikte verilen orijinal şarj cihazlarını kullanmak şarttır.

Telefonunuzu günde kaç kez şarj edebilirsiniz?

Bazı akıllı telefon kullanıcıları, lityum pilin sınırlı sayıda deşarj ve şarj döngüsüne sahip olduğunu unutuyor. Telefonunuzu sürekli olarak %100’e kadar şarj edip ardından sıfıra indirirseniz sınıra ulaşırsınız. Sonuç olarak, akıllı telefon daha aktif bir şekilde deşarj olmaya başlayacak ve aynı zamanda başlangıçtan daha fazla enerji tüketecek, bu da pilin performansının düşmesine neden olacaktır. Uzmanlar, telefonun her zaman %50 oranında şarjlı tutulmasını ve kullanılmadığı zamanlarda kapatılmasını öneriyor. Ayrıca güç tüketimini manuel olarak da azaltabilirsiniz; otomatik parlaklık modunu, arka plan modunu ayarlayabilir ve düşük güç tüketimi işlevini etkinleştirebilirsiniz.

Telefonunuzu gece boyunca şarj etmek mümkün mü?

Akıllı telefonun gece boyunca şarjda bırakılmasının tavsiye edilmemesi, aşırı elektrik akışından dolayı pilin zarar görmesini akla getiriyor. Bu tamamen doğru değil; telefonlar artık istenen sınıra ulaştıktan sonra güç tüketimini durduracak kadar akıllı. Sorun başka bir şey; akıllı telefon çok uzun süre şarjda kalırsa aşırı ısınıyor. Ancak bu durumda, şarj cihazına takmadan önce kılıfından çıkarmanız yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir