Uzmanlar: Altın Yatırımcıları Şimdi Bu Seviyelere Hazırlanmalı!

BCA Research’e göre, altın fiyatının şu anda 2.200 dolar civarında olması gerekiyor. Ayrıca, modeller ABD dolarının yaklaşık %20 oranında aşırı değerli olduğunu gösteriyor. Bloomberg Intelligence ise altının bu yıl diğer değerli metallerden daha iyi performans göstereceğini söylüyor.

Altın, bu süre zarfında 2.200 dolara yükselecek

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere sarı metal, 2023’te en iyi performans gösteren varlıklardan birisi. İşte bunun bir nedeni var. BCA Research’ün baş döviz stratejisti Chester Ntonifor, makro görünüm ve yatırımcı talebinin daha yüksek fiyatları desteklediğini söylüyor. BCA Research, altının önümüzdeki 9 ile 16 ay içinde 2.200 dolar seviyesine tırmanacağını öngörüyor. Stratejistin modellerine göre altının olması gereken yer zaten burası.

Altının birincil itici gücü zayıf olan ABD doları. Ntonifor küresel dolarsızlaşma eğilimini biraz abartılı buluyor. Bununla birlikte, doların yaklaşık %20 oranında aşırı değerli olduğunu ifade ediyor. Bu bağlamda Ntonifor, şu açıklamayı yapıyor:

2000 yılının başlarında ABD doları küresel rezervlerin yaklaşık %70’ini oluşturuyordu. Şu anda bu oran %60’a geriledi. Altının payı 2015’te %6’dan %10’a çıktı. Dolarsızlaşma yakın bir zamanda gerçekleşecek bir şey değil. IMF verileri dünya genelinde ABD doları cinsinden işlemlerin arttığını gösteriyor.

Dolar düşerse külçe fiyatı yükselir, çünkü…

Bununla birlikte, Ntonifor’a göre, daha ilerisi için, ABD doları temel faktörler nedeniyle düşmeye devam edecek. Ntonifor, “USD, en pahalı G10 para birimi. Modellerimize göre yüzde 20 oranında aşırı değerli. Bu ayarlamayı göreceksiniz. Dolar düşerse altın yükselir, çünkü külçe alternatif bir varlıktır,” diyor.

Altını destekleyen faktörler

Merkez bankalarının altın alımları da yüksek işlem seviyelerine güçlü bir destek sağladı. Ayrıca, geçen yılki rekor seviyeler bu yıla da yayıldı. Ntonifor’a göre, merkez bankalarının mevcut seviyelerde altın satın aldığını modellerseniz ve önümüzdeki beş ile on yıla bakarsanız, bu zaman diliminde altını 2.600 dolar seviyesinde görürsünüz.

Merkez bankalarının altın alımları neredeyse on yıl önce başladı. Ntonifor bu eğilimin tersine döneceğini sanmıyor;. Bu arada, Çin, Hindistan, Rusya ve Türkiye son dönemde en büyük altın alıcıları olarak öne çıkıyor. Bu yıl altın için bir diğer önemli etken de enflasyon verileri ile enflasyon beklentileri olacak. Ntonifor, şu yorumu yapıyor:

Enflasyonun gerçekte ne olduğu ile piyasanın enflasyonun nerede olacağına dair fiyatlandırması arasında bir kopukluk var. Ayrıca altın, piyasa temelli enflasyon ölçütlerinden ayrışmış durumda. Ancak enflasyon hala çok yüksek. Tarihten biliyoruz ki altının mükemmel özelliklerinden biri satın alma gücünü korumak olmuştur. Bu anlamda, enflasyon yapışkan kalırsa, altında bir kırılma mümkün.

Bir diğer önemli etken de genel olarak emtia sektörü. Ntonifor, “Altının endüstriyel talebi de var. Diğer endüstriyel emtialar iyi gidiyorsa, emtia fiyatları da birlikte hareket etme eğiliminde. Emtia fiyatları yükselirse bu sarı metal için iyi olur,” diye ekliyor.

Mike McGlone, altın-gümüş oranına bakıyor

Bloomberg Intelligence Mayıs ayı görünümünde, ABD’de resesyon risklerinin artmasıyla altının bu yıl gümüş, platin ve paladyum gibi diğer emtialardan daha iyi performans göstereceğini belirtiyor. Sarı metal bu yılın ikinci yarısında yükselişini hızlandıracak ve altın-gümüş oranını yukarı çekecek. Şu anda altın-gümüş oranı 80 civarında, yani bir ons altın almak için 80 ons gümüş gerekiyor. Mart 2020’deki zirvesinde altın-gümüş oranı 124 civarındaydı. Oran ne kadar yüksekse, altın gümüşe kıyasla o kadar pahalıdır. Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Isaac Newton’un 1717’de Büyük Britanya Kraliyet Darphanesi’nin yöneticisi olarak altın standardını benimsemesinden bu yana altının fiyatı gümüşü geride bırakma eğiliminde oldu. Ayrıca, bu eğilimin ikinci yarıda hız kazanması mümkün. Külçe başına yaklaşık 80 ons gümüşle, çapraz oran kabaca finansal krizin en yüksek seviyesiyle aynı. Ayrıca, Mart 2020’deki 124 onsluk zirvenin oldukça altında.

Gümüşe kıyasla altın, yeni yüksek seviyelere uzanmaya daha meyilli

McGlone, ABD resesyona girerken, bu oranın tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru ilerlediğini söylüyor. Ayrıca, 80 onsun taban görevi gördüğünü belirtiyor. Buradan hareketle şu yorumu yapıyor:

ABD resesyona girerken, oranın tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerlemesi daha olası. Ayrıca, 80 civarında bir temel oluşturuyor olabilir. Yumuşak bir inişe yönelik fikir birliği, 2022 borsa zirvesine kadar likidite ile beslenen patlamaya layık bir büste dönüşürse, altın gümüşe kıyasla yeni yüksek seviyelere uzanmaya daha meyilli görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir