Binance, Binlerce Kripto Para Hesabını Bloke Etti!

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, ABD yaptırımları nedeniyle binlerce İranlı hesabı bloke etmemesi gerekirken farkında olmadan bloke etti. Eski çalışanlara göre borsa, bazı İranlı müşterilerin hesaplarını bloke etti. Müşteriler paralarını çekmek zorunda kaldılar. Ancak Binance bunun nedenini açıklamadı.

Binance, binlerce hesabı gereksiz yere bloke etti!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, uzun süredir her açıdan dünya çapında yoğun bir ilgi konusu. En tartışmalı iddialar arasında, şirketin bu tür faaliyetleri yasaklayan ABD yaptırımlarına rağmen yıllarca İran’daki traderlara ve firmalara hizmet verdiğine dair haberler yer alıyor. Bazı eleştirmenler şirketin uyum konusunda yeterince çaba göstermediğini iddia ediyor. Ancak, şimdi borsanın tam tersi yönde çok ileri gitmiş olabileceği görülüyor.

Açık olmak gerekirse, İranlı olmanız Binance hizmetlerini kullanmanızın yasak olduğu anlamına gelmiyor. Sadece orada yaşamamanız gerekiyor. Ancak binlerce vakada şirket bu ayrımı yapamadı. Bu yüzden borsa, bazı İranlı müşterilerin hesaplarını yanlışlıkla bloke etti. Binance’in Küresel Yaptırımlar Başkanı Chagri Poyraz, şirketinin özellikle geçen yıldan bu yana uyum protokollerini iyileştirme konusunda uzun bir yol kat etmiş olmasına rağmen, trade platformunun yaptırım uygulanan müşterileri veritabanından çıkarma çabalarının genellikle müşterilerin hesaplarının bloke edilmesiyle sonuçlandığını söylüyor. Bu bağlamda Poyraz, şu açıklamayı yapıyor:

Bu hala talihsiz bir durum. Üstünü örtmüyorum. Sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşturduk. Belki de gecikti! Çünkü bloke edilen ve bloke edilmemesi gereken tüm bu hesaplarla ilgili birikimi temizlememiz altı aya kadar zaman aldı. Ancak bunu çözüyoruz.

Binance, bloke işlemlerine ilişkin gerçek nedeni söylemedi!

Binance, İranlı müşteri hesapları bloke ettiğinde, genellikle fonlarını çekmelerini söyledi. Veya bazı durumlarda Binance onlara İran dışında yasal ikametgahları olduğunu kanıtlama fırsatı verdi. Ancak bu müşteriler için artık İran’da yaşamadıklarını kanıtlamak bazen aylar alıyordu. Bu yüzden, bu süre zarfında İranlı müşteriler herhangi bir alım satım yapamıyordu. Veya, bir cüzdandan diğerine kripto taşıma imkanları olmuyordu.

Üç eski müşteri hizmetleri temsilcisine göre, Binance içinde, hesaplarının bloke edildiğini fark eden İranlı müşterilerden gelen çağrıları karşılama süreci her zaman şeffaf bir süreç değildi. Temsilcilere göre İranlı müşterilerle açıklama yapmak zor oluyordu. Çünkü bazen İranlı müşterilere hesaplarının bloke edilmesinin ve fonlarını çekmeleri gerekmesinin nedeninin İran’la olan bağları olduğunu açıklamaktan kaçınmaları talimatı vardı. Eski bir çalışan, “Onlara yasaklanma nedenlerini söyleyemiyorduk,” diyor. Bir başka eski çalışan da yasağı doğruluyor. Bu bağlamda, “Onlara gerçeği söyleyemedik,” diyor. Konuya ilişkin olarak Binance şu açıklamayı yaptı:

Küresel yaptırım politikasının, faaliyet gösterdiğimiz yargı alanlarındaki yaptırım yasalarının ve düzenlemelerinin ihlal edilmesi ve bunlardan kaçınılmasıyla ilişkili potansiyel uyum, düzenleme ve itibar risklerini ve herhangi bir yargı alanında yaptırım uygulanan taraflarla herhangi bir iş yapma riskini azaltmak için asgari Binance işletme gereksinimlerini ve yönergelerini belirledi.

Bunu milliyete göre yapmıyoruz!”

Poyraz, Binance’in İranlı hesapları kaldırma çabalarının, bazen platformu kullanmaya devam etmesine izin verilmesi gereken İranlıları tuzağa düşürdüğünü söylüyor. Ancak şirketin hiçbir zaman bir grup insanı ayırmayı amaçlamadığını belirtiyor. Bu konuda, “İnsanları uyruklarına göre ayırmıyorum. Çünkü uyrukları onları yaptırım kapsamında dahil etmiyor,” diyor.

Binance’in mali suçlar uyumluluk başkanı Tigran Gambaryan, “Kapsamlı yaptırım uygulanan ülkelerle ilgilenmek incelikli bir iş. Bunu milliyete göre yapmıyoruz. Nerede bulunduklarına göre yapıyoruz,” açıklamasını yapıyor.

Ancak 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı ve İran’la bağları olan binlerce müşterisi olan Poyraz, hangi İranlı müşterilerin uyum içinde olup olmadığının aylarca süren deşifre sürecinin hem karmaşık hem de zaman alıcı bir süreç olduğunu söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*