A Milli Basketbolcular Milli Takım’a gelmek istemiyor

A Milli Erkek Basketbol Takımı, 12-20 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda ter dökecek.

Olimpiyatlar için son derece kritik olan turnuvada A Milliler, 3 maça çıkacak. A Milli Basketbol Takımı’nın FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’ndaki maç programı şu şekilde:

12 Ağustos Cumartesi: 20.00 Türkiye-İzlanda,

13 Ağustos Pazar: 20.45 Türkiye-Bulgaristan,

15 Ağustos Salı: 20.00 Türkiye-Ukrayna

Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre Ay-Yıldızlılar, hazırlık kampı için dün İstanbul Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yolları’na ait tarifeli uçakla Bormio’ya hareket etti.

Fanatik’ten Gökhan German haberinde, kafilede yine bazı NBA oyuncuları ve devşirme milli basketbolcuların yer almadığını yazısına taşıdı:

12 DEV ADAM, HAZIRLIK KAMPI İÇİN İTALYA’YA GİTTİ

‘Futbol ve voleybolda yaşanmayan sorunlar basketbolda her yıl tekrarlanıyor. Her yıl 1-2 oyuncumuz mazeret göstererek Milli Takım’dan aflarını istiyorlar. Ağustos ayında İstanbul’da Olimpiyat Elemeleri oynayacağız. Kağıt üzerinde çok güçlü bir kadromuz var. Ama bu parçaları bir türlü bir araya getiremiyoruz.

‘SADECE RESMİ MAÇLARA GELEYİM’ TALEBİ…

A Milli Takımımız dün Bormio kampı için İtalya’ya hareket etti. Federasyon Başkanı Hidayet Türkoğlu, Asbaşkan Ömer Onan ve coach Ergin Ataman’ın tüm çabalarına rağmen Cedi Osman ve Alperen Şengün kampa katılmadı. NBA oyuncuları mayıs ayından bu yana zaten tatil yapıyorlar. Ekim’e kadar da boşlar. Sadece 3 haftalarını Milli Takım’a ayırmaları isteniyor ve bunu da kabul etmiyorlar. Bu yıl takımı Play-Off bile oynamayan Alperen, ‘kampa ve hazırlık maçlarına gelmeyeyim, sadece resmi maçlara geleyim’ demiş. Tabii ki bu teklifi kabul görmedi ve kadroya alınmadı.

Sezon boyunca çok yorulan (!) Cedi Osman ise zaten bu yaz dinleneceğini ve gelmeyeceğini söylemişti. NBA oyuncularından geçen yıl Avrupa Şampiyonası’na katılmadığı için büyük tepki alan Ömer Faruk ve Furkan Korkmaz kafileye dahil oldular.

DEVŞİRME OYUCULARDA DA SIKINTI VAR

Bir de devşirme sorunumuz var. Coach Ergin Ataman Wilbekın ve Larkin’i aday kadroya çağırmıştı. Wilbekın gelmeyeceğini belirtti. Larkin de gönülsüz de olsa İstanbul’a geldi ama dizinden sakat. Doktorlar, “2 hafta oynayamaz” raporu verdiler. Ağustos’ta başlayacak Eleme Grubu maçlarına yetişmesi imkansız. Diğer devşirmemiz Wilbekın ise ortalarda yok.Wilbekin

TÜRK STATÜSÜNDEN BİLE ÇIKARILABİLİRLER

Bu oyuncular vatandaş oldukları ve ligde yerli statüsünde oynayabildikleri için kontratlarına en az birer milyon dolar ekleme yapıldı. Bu kadar büyük para kazanmaları karşısında çağrıldıkları zaman Milli Takım’da oynamaları gerekiyor. Oynamazlarsa Türk vatandaşı olmalarının bir anlamı yok. Yönetmelik gereği ceza alıp Türk statüsünden bile çıkarılabilirler. Bekleyip göreceğiz. Türk basketbolu için hayati bir turnuvaya tam kadro olarak katılamamak büyük kayıp. Ama maalesef milli formanın önemini sadece bu yıl gelmeyenlere değil, yakın geçmişte de teklifleri çağrılara cevap vermeyen oyunculara da anlatamamışız…

Larkin

ELEMELERDEKİ RAKİPLERDE DURUM TAM TERSİ

Bu arada elemelerdeki en büyük rakibimiz Hırvatistan’da NBA oyuncusu Dario Sariç, Mario Hezonja gibi isimlerin yanı sıra Hırvatistan’da bile oynamayan geçen yılı Alba Berlin’de geçiren Amerikalı devşirme Jalen Adams bile kamp kadrosuna katıldı ve şu takımla beraber antrenman yapıyorlar…’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir